Hem Om Skolan Måleri Grafik Skulptur Personal Galleri Övrigt Anslagstavlan             


   
FÖRELÄSNINGAR

---> UPPDATERAD: 2017.12.11

NÄSTA FÖRELÄSNING
2017
Konsthistorien och samtiden, del 3 av 3 med Cecilia Gelin
15/12 kl. 9
ÖPPET HUS

24/11 kl. 9-16
Öppet Hus Valand, Hdk mm

FÖRELÄSNING
2017


1/12 kl. 13
Konsthistorien och samtiden, del 2 av 3 med Cecilia Gelin


Hannah Wilke, Gestures, stillbilder från video, 1974.

Del 2
1/12 kl. 13

Del 3
15/12 kl. 9

Föreläsningarna är öppna för allmänheten om inget annat anges.
Hjärtligt välkomna

FÖRELÄSNING


 

INSPIRATIONSDAG
PÅ BIO ROY
FREDAG 27/10 KL 9-15

Ett samarbete mellan Dômen konstskola, KV Konstskola,
Göteborgs Konstskola, och Tillskärarakademin i Göteborg.

Endast för skolans elever.

FÖRELÄSNINGAR
2017 HÖSTEN


25/8 kl. 13

Pecha Kucha och föreläsning om GIBCA
Lärarna på Dômen konstskola berättar kort om sitt konstnärskap.

1/9 kl. 13 Introduktion inför studieresan del 1
Historia och sevärdheter
8/9 kl 9 Introduktion inför studieresan del 2
Samtidskonsten
15/9 GIBCA EXTENDED Slottsskogen kl. 21-23
13/10 kl. 9-16

Foto dokumentationskurs (endast skolans elever)
Attila Urban, dokumentationskurs del 1.

20/10 kl. 9-16

Foto dokumentationskurs (endast skolans elever)
Attila Urban, dokumentationskurs del 2.

23/10 kl. 9 (måndag) Teoriföreläsning med Maja Hammarén
27/10 kl. 13 Gemensam föreläsning heldag
10/11 kl. 13 Konsthistoria del 1 Cecilia Gelin
24/11 kl. 9-16 Öppet Hus Valand, Hdk mm
1/12 kl. 13 Konsthistoria del 2 Cecilia Gelin
15/12 kl. 9 Konsthistoria del 3 Cecilia Gelin
 
Föreläsningarna är öppna för allmänheten om inget annat anges.
FÖRELÄSNINGAR
2017 VÅREN
_________


10/1 kl. 9 Annika Lundgren (endast för skolans elever)
13/1 kl. 13 F.d. elever berättar om sina studier på olika högskolor. Maj Risholm och Marianne Ahnlund, Isabelle Hjortfors, Nils Ekman, Maja Sikorska, Malin Petersson (endast för skolans elever)
3/2 kl. 13  Ylva Ogland föreläser om sitt konstnärskap
10/2 kl. 9-16  Heldag teckning 
17/2 kl. 13 Sara-Vide Ericson föreläser om sitt konstnärskap  
24/2 kl. 13 Niclas Östlind föreläser om samtida fotografi
3/3 kl. 13 Kendell Geers föreläser om sitt konstnärskap
10/3 kl. 13 Stina Edblom föreläser om utomeuropeisk konst 
24/3 kl. 13  Fredrik Wadström föreläser om rysk konstaktivism
31/3 kl. 9 Jan Håfström föreläser om sitt konstnärskap 
7/4 kl. 13 Heldag teckning
5/5 kl. 9 Ekonomiföreläsning av Anna Persson och Åsa Pröjts
                                           (endast för skolans elever)
 
  Föreläsningarna är öppna för allmänheten om inget annat anges.

GÄSTFÖRELÄSARE
UNDER ÅREN

_________

URVAL:
Karin Mamma Andersson, Björn Billing, Helene Billgren, Nina Björk, Claes Boman, Nina Bondeson, Olle Bonnier, Catti Brandelius, Mark Broos, Mårten Castenfors, Loulou Cherinet, Eva Dahlin, Carl-Johan De Geer,
Magdalena Dziurlikowska, Jeanette Emt, Monica Englund, Dror Feiler, Björn Fredlund, Roj Friberg, Ann-Charlotte Glasberg Blomqvist, Charlotte Gyllenhammar, Pontus Hammarén, Ronny Hansson, Annika von Hausswolff, Staffan Holm, Jan Håfström, Britt Ignell, Lisa Jeannin, Mats Jonsson, Anneli Jordal, Claes Jurander, Love Jönsson, Ulf Kihlander, Andreas Kittel, Bengt af Klintberg, Ulrika Knutson, Tilda Lovell, Lundahl & Seitl, Mikael Lundberg, Karl Lydén, Helena Mattsson, Johan Nobell, Jesper Norda, Angelica Olsson, Sinziana Ravini, Astrid von Rosen, Lenke Rothman, Gertrud Sandqvist, Ester Shalev-Gerz, Stig Sjölund, Robert Stasinski, Jörgen Svensson, Fredrik Svensk, Poul Thomassen, Lars Tunbjörk, Attila Urban, Marika Wachtmeister, Johan Wingborg, Björn Westerlund, Håkan Wettre, Karin Wikström, Elin Wikström, Lars Wilks, Ebba Witt-Brattström, Josefin Åsberg, Ruben Östlund. m.fl.